Klasszikus kórus
A Ciszterci Szent Imre-templom kórusainak történetéről – a viszontagságos idők okán – kevés adat maradt ránk. Sugár Rezső, Rajeczky Benjamin, Forrai Miklós, Margittay Sándor, Bárdos Kornél muzsikus névjegyét a Gimnázium és a templom zenebarátai mindenkor mércének tekinthették. Illő tehát, hogy hagyatékukról e rövid beköszöntőben elsődlegesen megemlékezzünk.
Kórusunk közvetlen elkötelezettségét Bárdos Kornél Albert ciszterci szerzetesnek köszönhetjük, aki – a Gimnázium épületébe települt zeneiskola tanáraként – itt működő együttesét a szomszédos templom zenei szolgálatának alapjává tette. Tanítványa, Czifra János irányításával 1972-ben új korszak vette kezdetét. A fiatal, biztos zenei és lelki útravalóval felhangolt csapat az egyetemi évek, a családalapítás időszakának szépséges-küzdelmes éveit a hangok és visszhangok segítségével tehette otthonossá.
Elődöm sűrűsödő külföldi tanulmányai, kötődése okán 1979-ben – ugyancsak Bárdos Kornél erőteréből – csatlakozhattam a Szentimreváros muzsikus közösségéhez előbb segítőként, majd a szolgálat teljességével. A kézből kézbe kapott karmesteri pálca, amely 1972 óta oly sok harmóniát biztatott, immár majdnem négy évtized múltán is meglendülő társam, törekvéseink követője.
A kórus működésének célja a templomi szolgálat, szentmiséken, liturgikus eseményeken, különös tekintettel az egyházi év jeles napjaira. Létszáma jelenleg 52 fő, repertoárja az egyházi kereteken belül a zenetörténet teljes szélességét átfogja. A gregorián hagyaték mellett a legfontosabb zeneszerzők: Palestrina, Victoria, Monteverdi, Byrd, Vivaldi, Bach, Schütz, a két Haydn, Mozart, Eszterházy, Bruckner, Schubert, Dvorak, Kodály, Werner, Bárdos, Szokolay. Törekvésünk a ritkábban hallható és felfedezésre váró művek – a történelmi Magyarország egyházi zenéjének – megszólaltatása, például S. Capricornus, F. Pfeifer, J. és M. Haydn, V. Deppisch, J. J. Fuchs, G. J. Werner, Michael Haydn hagyatékának újkori bemutatói.
Az énekkar osztrák, német, francia, svájci, lengyel földön, valamint az elszakított területeken mindenhol, több alkalommal is szolgált. A régi magyar kultúra megismertetésének, bemutatásának szándéka vezetett el egy szinte feltáratlan terület, az egyházi népének és a vallásos költészet örökségének publikálásához. A válogatást tartalmazó és bemutató öt CD-felvétel célja az értékmegőrzés, és e szép, régi énekek visszaépítése a katolikus liturgia gyakorlatába.
A próbákat péntekenként, 19.45 órakor tartjuk, szívesen fogadjuk az egyházi muzsika barátait.
A kórusról további információkat talál a www.korus-szentimre.hu oldalon!
Elérhetőségek:
Szent Imre Családi Schola
Az egyházi zenével foglalkozó irányelvek kiemelt jelentőséget tulajdonítanak a szkólák működésének: „Különleges figyelmet érdemel a schola cantorum, tekintettel az általa betöltött liturgikus szolgálatra. Kötelessége a reá tartozó részeknek megfelelő, a műfaji különbségeket érvényesítő előadása, és a hívek énekének bátorítása. A szkóla a liturgia legalapvetőbb iskolája, amely résztvevőit idejekorán – akár kisgyermekkortól fogva – hozzásegítheti a liturgikus cselekmények megértéséhez, méltó átéléséhez.”
Templomunkban rendszeres szolgálatot végző szkóla 1994 őszétől működik, mely érthető módon kötődött és kötődik a kisgyermekes családok vasárnap délelőtti „zsibongó” miséjéhez. Az e közösségből alakult kórust 2012-ig Erdős Zita irányította, majd az általa megkezdett útra Dr. Pách Orsolya és Szili-Tóth Melinda lépett, a kereteket családi együttessé bővítve, amelyben így nemcsak a gyerekek, hanem szüleik is a szolgálat részesei lettek. Az immár Szent Imre Családi Schola vezetését 10 éve Szili-Tóth Melinda látja el, többszólamú együttese széles repertoárral, határozott jelenléttel ad mintát a 9.15 órakor kezdődő szentmise közösségének. Az együttes a mise előtt és után tart rövid próbát, és szívesen fogadja új tagok csatlakozását.
Gitáros együttes
A liturgiában megjelenő, a populáris zenében használatos hangszerek szoros kapcsolata a beat-korszak szellemi-kulturális hatását hordozzák. A gitáros szolgálat templomunkban az 1970-es évektől állandósult – a leginkább a vasárnap 18 órai szentmise közösségéből alakult együtteseket Székely Ádám, Ágostházy Imre, Kovács Pál, Károlyi Gyula, Horváth Tamás, Göncz Gyula, Csongrádi Attila, Hervai Pál, Radvánszky Éva, Péceli Bálint és Bärnkopf András vezették hosszabb-rövidebb ideig. E formáció főszereplője az akusztikus gitár és az ének, alkalmanként hegedű, fuvola, oboa, basszusgitár és ütőhangszerek hangjaival társítva. Szolgálatukat minden hónap 2-3-4. vasárnapján végzik, amelyre a szentmise előtt, 16.30-tól készülnek fel, szívesen fogadva új tagok csatlakozását. A Gitáros együttes vezetője Bursics Balázs.